Çin VPN’i Yasakladı Apple Hemen Kaldırdı

Batıkan Zuhur

Yasakları ve ilginç kuralları ile ünlü Çin VPN ve Proxy sitelerini yasaklayarak dünyanın dışında kalmaya çalışmaya devam ediyor.

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de hükümet, internette sanal kimlikleri gizlemek için kullanılan VPN ve proxy sitelerini engelleme kararı aldı. Kullanmak isteyen kişi ya da kurumların da hükümetten izin alması gerektiğini açıklayan Çin’in bu kararından Apple’ın uygulama marketi App Store’daki VPN uygulamaları da etkilendi. Apple, App Store‘daki VPN uygulamalarının tamamını Çin’e kapattı.

Daha önce VPN servislerini ülkemizdeki gibi zaman zaman engelleyen Çin bu kanun ile VPN kullanımının tamamen önüne geçmeye çalışıyor. Apple da en büyük açık pazarı olan ve ucuz iş gücünden yararlandığı Çin ile ilişkilerini dengede tutmak için bu kararı ilk uygulayanlardan biri oldu.

Google’ın uygulama marketi Play Store Çin’de zaten engelli olduğu için Google’ın bu kararla ilgili bir aksiyon almasına gerek kalmadı.

Yasaklarıyla ünlü Çin’de ayrıca Çin Seddi adında bir güvenlik duvarı ve bu duvar sayesinde Facebook, Twitter, Google gibi dünyanın bir numaralı sitelerine erişimi engelliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

LG V30 Amerika Çıkış Tarihi Belli Oldu

Akıllı telefon pazarında pazarın tekelini kırmaya çalışan LG, snapdragon 835 ile üreteceği ilk telefonu LG V30 modelinin çıkış tarihi de netleşti. Yeni amiral gemisi olarak piyasaya süreceği LG V30‘un 15 Eylül’ de üretim merkezi Güney Kore’ de ve 28 Eylül’de ise Amerika’ da satışa çıkması bekleniyor. Daha önceki V serisi […]

Subscribe US Now