İnternet Kullanım Oranı Hızla Artıyor

Batıkan Zuhur

Gelişen teknoloji, hayatımızın git gide dijitalleşmesi internet ve bilgisayar kullanım oranında da gözle görülür bir artışın tetikleyicisi oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan verilerle yapılan bağımsız bir araştırma sonucu gösterdi ki Türkiye’de 16-74 yaş aralığındaki kişilerin bilgisayar kullanım oranı %56,6 olurken, internet kullananların oranı ise yüzde 66,8 oldu. Aradaki 9 puanlık fark ise bilgisayar kullanmayan kişilerin akıllı telefon ya da tabletlerinden internete girdiğini gösteriyor.

Sosyal medya sitelerinin sayısındaki hızlı artış sonucu, insanlar görüşemediği arkadaşlarını bile sosyal medya aracılığıyla 24 saat takip edebilme özgürlüğüne kavuştu. Yapılan araştırmalar da bunu net bir şekilde destekliyor. Zira internet kullananların yüzde 82’lik kısmı sosyal medya sitelerini takip etme amaçlı kullandığını ifade etti. Sosyal medyanın hemen ardında ise yüzde 74 ile video izleme ve yüzde 69 ile haber sitelerini takip etme yer alıyor.

Türkiye’de bulunan her 100 haneden 80’inde internet hattı bulunup, aktif olarak kullanılırken, ülke genelinde ise yüzde 80’lik bir internet bulunan hane söz konusu.

E-Ticaret sitelerinin hızla artması ve insanlarında bu alana yönelmesi e-ticaret sitelerinin kullanım oranında da ciddi bir artışa neden oldu. İnternetten sipariş de son 2 yılda oldukça arttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Nokia 8 Özellikleri ve Detaylı İnceleme

Telefon sektöründe yeniden atılım yapmayı amaçlayan Nokia firması, 2017 ilk çeyreğinden itibaren piyasaya adımını atmıştı. Yeni bir amiral gemi ile karşımıza çıkacak olan Nokia’nın son bombası ise Nokia 8 olarak gözüküyor. Samsung ve Apple gibi markalarla rekabete girmeyi amaçlayan firma, eski günlerine dönmeyi amaçlıyor. Şu an gündemde Nokia 8 özellikleri […]

Subscribe US Now