Google, İphone’da Yer Alabilmek İçin Her Yıl Milyarlar Ödüyor

Google, dünyada en çok satan telefon iPhone’nun işletim sistemi olan iOS’un varsayılan arama motoru olabilmek için her yıl Apple’a en az 1 milyar $ ödeme yapıyor. Bu yılki açıklanan rakamlara göre ise, Google’un Apple’a 3 milyar $ ödemesi bekleniyor.

Amerikan kökenli araştırma şirketi Bernstein’in yaptığı araştırmalar sonucunda Apple’ın, Google arama motorunu iOS platformunda varsayılan arama motoru olarak kullandığı için yaklaşık 3 milyar $ aldığını bildirdi. Bu rakam Apple için sadece gelirinin %5’ine denk geliyor. Google ise, kazancının yarısını iOS platformu üzerinden yapılan aramalardan kazanıyor.

Araştırma şirketinin analistlerinden olan A.M Sacconaghi Jr, “Yaptıkları araştırmalardaki belgelere göre 2014 yılında Google, Apple’a 1 milyar $ ödedi. Yakın zamanda da bu miktarın 3 milyalara çıkacağını tahmin ediyoruz. Google şirketinin kar durumu incelendiğinde karının büyük bölümünü Apple’a ödediğini” söyledi.

Google’un yıllık şirket karının yarısı Apple’a ait İos platformları üzerinden gelmesinden dolayı, Google’un Apple ile olan lisans anlaşmalarına sadık kalması bekleniyor. Bu yüzden Google ile Apple daha çok kazan-kazan stratejisini benimsemiş durumda.

Bernstein’in araştırmalarına göre, Google daha önceleri iPhone ve iPad üzerinden kazandığı paraların bir kısmını Apple’ a ödediği söyleniyor. Araştırma şirketine göre bu miktar Google’un kazançlarının yaklaşık %34’üne denk geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Preo P3 Detaylı İnceleme ve Özellikleri

Orta sınıf telefon furyasının son ürünü Preo P3’ü detaylı olarak inceledik. Orta sınıf telefon özelliklerine sahip Preo P3, bütçeye uygun akıllı telefonlar arasında yer alıyor. Akıllı telefonlar arasında uygun fiyatı ile dikkat çeken Preo P3, gerçekten bütçe dostu bir telefon olarak tasarlanmış. Telefona ilk baktığımızda Iphone 7 ile başlayan çift […]

Subscribe US Now