Motorola’dan Kendini Onarabilen Ekran Teknolojisi

Dünyanın en büyük telefon üreticilerinden biri olan Motorola, yeni bir fikrin patentini alarak teknoloji dünyasını ayağa kaldırdı. Motorola firmasına göre, telefon ısıl işlemle kendi kendini tamir edebiliyor. Şu anlık bu fikrin patentini alan firmanın bu teknolojiyi ne zaman hayata geçireceği ise şu anlık belirsiz.

Akıllı telefonlarda hepimizin korkulu rüyası tabiki de ekranın kırılmasıdır. Özellikle Galaxy S6,S7,S8 gibi ekranı tamamen cam olan bir telefon kullanıyorsanız telefonunuza çelik yelek bile taktırmayı düşünebilirsiniz. Motorala firması ise, telefonların ekranlarının kırılma sorununa kısmen de olsa bir çözüm getirmeye hazırlanıyor. Şirket, şu anlık bu fikrin patentini almış durumda.

Motorala firmasından yapılan açıklamada şöyle denilmektedir :  Akıllı cam’ olarak isimlendireceğimiz bir ekran camı sayesinde ekranımızda bir çatlak oluştuğunda, cihaza hasarlı bölgeyi tarif ediyoruz. Cihaz o bölgeye ekrana bağlı teller ile elektrik göndererek ısıl işlem uygulamakta ve onarmaktadır. Akıllı telefonumuz bu sayede  yeniden hasarsız bir  ekrana kavuşuyor.’’

Bu işlem her ne kadar basit olarak gözükse de göründüğü gibi kolay değil. Firma da bu konuda oldukça temkinli davrandı. Şirketin patentle ilgili açıklamasında’’ en azından bazı deformasyonları onarabilir’’ ve ardından ‘’ Akıllı camın parçalanması veya iç parçaların zarar görmesi durumunda yeniden onarım söz konusu değildir.’’ Olarak ifade edilmesi gelecek için ümit vaat eder niteliktedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Youtube TV Büyümeye Devam Ediyor

Youtube, 2006 yılında Google tarafından satın alınan internet devlerinden birisidir. Youtube sitesinin amacının siteye video barındırmak ve sitede olan videoların izlenmesini sağlamak üzerine olduğu bilinmektedir. 2006 yılından itibaren rekor sayıda kullanıcıya gayet kaliteli ve hızlı bir hizmet sundukları görülmüştür. Youtube, şu sıralar yeni bir projeyle gündeme gelmiştir. Youtube TV olarak […]

Subscribe US Now